Вараський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №10 Вараської міської ради

Безпека дитини в мережі Інтернет

З кожним роком все більше українських дітей користується Інтернетом у повсякденному житті. Можливість підключитися до Мережі не тільки через ПК, але й за допомогою мобільних телефонів сприяє цій тенденції. Інтернет надає дітям  неймовірні можливості для здійснення відкриттів, спілкування й творчості. Проте, оскільки з самого початку Інтернет розвивався без будь-якого контролю, сьогодні він містить величезну кількість інформації, причому далеко не завжди безпечної. У зв’язку з цим виникає проблема   безпеки дітей в Мережі. А хто їм може в цьому допомогти, якщо не батьки?

Потреби в Інтернеті дітей різних вікових груп.

Дитині до 7 років цікаво й необхідно грати, особливо – у розвивальні та сюжетно-рольові ігри. Яким би іграм не надавала перевагу дитина – віртуальним, чи іграм з батьками та іншими дітьми, – все буде корисно для її розвитку, зрозуміло, якщо дотримувати часових обмежень. Інакше віртуальні ігри можуть швидко стати для дитини сенсом життя, а реального спілкування вона буде уникати. Відводьте на віртуальні ігри півгодини в день, а на ігри з однолітками – 3-4 години.

З 7 до 11 років  діти,. як і раніше, люблять грати та прагнуть використовувати Інтернет саме як майданчик для ігор. Але в цьому віці у дітей прокидається т.зв. соціальне «Я». Дітям важливо зайняти значуще місце в житті свого маленького світу: класу, школи, дружити з однолітками. Тут їм буде потрібна реальна допомога та просто увага батьків. Перші невдалі спроби дружби в початковій школі можуть травмувати дитину. У цьому випадку батьки зможуть дати йому практичні поради щодо встановлення контакту з однолітками, разом беручи участь у віртуальному спілкуванні в Мережі. Зрозуміло, у всьому необхідно дотримуватись міри, і тоді Інтернет стане дитині помічником у подоланні бар’єрів спілкування, партнером по розвиваючим іграм, учителем у вивченні іноземних мов, джерелом необхідної інформації для уроків і просто – музики, картинок та фотографій, мультфільмів і позитивних емоцій.

         Інтернет-ризики для дітей:

 – ”Дорослий” контент: еротика, азартні ігри, реклама тютюну та алкоголю

– Незаконний контен: порнографія.

– Онлайн-насильство: заклики до асоціальної поведінки, жорстокості, насильства, суїцидальної поведінки, сексуальної експлуатації тощо.

– Розголошення приватної інформації, яка може бути використана проти дітей та їхніх родин.

– Контент, що може задати фінансових збитків.

– короткі номери й платні сервіси, що тарифікуються окремо, різного роду лотереї, тощо.

– Інтернет-залежність.

Інтернет 1. Виконання трьох основних правил:

 1. a) Звертайте увагу на захист устаткування та інформації:
 • Регулярно обновляйте операційну систему.
 • Використовуйте антивірусну програму.
 • Застосовуйте брандмауер.
 • Створюйте резервні копії важливих файлів.
 • Будьте обережні при завантаженні нових файлів.
 1. b) Захистіть себе в он-лайні:
 • З обережністю розголошуйте особисту інформацію.
 • Думайте про те, з ким і про що розмовляєте.
 • Пам’ятайте, що в Інтернеті не вся інформація надійна та не всі користувачі відверті.
 1. c) Дотримуйтеся правового поля.
 • Законів потрібно дотримуватись навіть в Інтернеті.
 • Дотримуйтесь загальноприйнятих норм спілкування.
 • При роботі в Інтернеті не забувайте піклуватись про інших так само, як про себе.
 1. Створіть безпечну зону та контролюйте дотримання дитиною меж цієї зони:

 Постарайтеся разом з дитиною знайти корисні, цікаві й безпечні сайти, які вона переважно буде відвідувати надалі. Періодично відвідуйте їх разом. З таких сайтів сформуйте список дозволених сайтів в програмному забезпеченні системи мережної безпеки вашої системи, наприклад – для цього можна застосувати налаштування параметрів оглядача (не забудьте при цьому програмно заборонити доступ до налаштувань зі сторони інших користувачів).

У цьому випадку, якщо дитині необхідно зайти на новий сайт, їй прийдеться попросити вашої допомоги на додавання його адреси в перелік дозволених сайтів, отже, ви матимете змогу оцінити безпечність сайту до того, як він стане вільно доступним дитині. Крім того. корисно встановити програму-фільтр. За допомогою програм фільтрації можна встановити обмеження веб-сайтів на основі змісту. Це означає, що, встановивши й настроївши таку програму, Ви можете заблокувати для дитини доступ до сайтів, які містять матеріали, визначені як небезпечні (порнографія, насильство, суїцид тощо).

 

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ДЕЯКІ ПРОБЛЕМИ

Про прийоми маніпуляцій в мережі

Щоб забезпечити безпеку своєї дитини, Вам необхідно знати, якими прийомами злочинці користуються в Інтернеті найчастіше:

 • Намагаються викликати жалість. Наприклад, розповідають, що їдуть з країни, і не можуть взяти із собою чудове кошеня, тому шукають гідного для нього господаря; пропонують дитині зустрітися й подивитися/забрати нещасну тварину.
 • Привертають увагу за допомогою незвичайних, яскравих речей, які так подобаються дітям, а потім – пропонують купити/виграти/отримати в подарунок під час особистої зустрічі.
 • Підвищують самооцінку дітей, розповідаючи про те, які вони чудові й унікальні, але ніхто, за винятком, зрозуміло, злочинця їх не розуміє. Діти дуже люблять, коли їх хвалять і часто готові на все, щоб похвали не припинялись.
 • Звертаються до дитини від імені знайомих, авторитетних людей. Наприклад, представляються друзями батьків або співробітниками правоохоронних органів та просять надіслати важливу конфіденційну інформацію про себе, родину, оселю.

Про Інтернет-залежність

Підтримання здорового балансу між засобами розваг та іншими видами діяльності в житті дітей було завжди проблемою для батьків. Інтернет зробив це завдання ще більш складним. Можливості, які він надає для спілкування та он-лайнових ігор, означають, що багато дітей втрачають відчуття часу, знаходячись в он-лайні. Ось кілька порад, як можна допомогти Вашим дітям встановити здоровий баланс між використанням Інтернет та іншими видами діяльності:

 • У розмові з дитиною, у якої є ознаки Інтернет-залежності, важливо не протиставляти Інтернету реальне життя, а показати, як вони можуть доповнювати одне одного! Ваша дитина безмірно захоплена іграми-стрілялками? Чудово, запропонуйте їй стати сильним героєм не тільки на екрані мобільного телефону або монітора, а насправді зайнятись спортом, навчитись прийомам самооборони тощо. Сходіть разом у спортзал, знайдіть підходящу спортивну секцію.
 • Важливо правильно використати властиву кожній дитині рису – цікавість! Добре знаючи свою дитину, ви обов’язково знайдете в навколишньому світі речі, які її неодмінно зацікавлять.
 • Розробіть правила користування Інтернетом. Постарайтесь встановити такі часові обмеження на роботу в Інтернеті, щоб у дитини залишався час для інших занять і, головне, для фізичної активності. Комп’ютер краще розміщувати не в дитячій кімнаті, а в кімнаті для дорослих. Тоді у вас буде більше можливостей слідкувати за тим, що дитина на ньому робить.
 • Обов’язково проаналізуйте свою поведінку – чи не занадто багато часу Ви проводите в Інтернеті? Адже діти прагнуть брати приклад зі своїх батьків.

Азартні ігри в Інтернеті

Багато дітей люблять використовувати Web для пошуку розваг, таких як он-лайнові ігри. Інколи, коли малюки шукають новий ігровий сайт, вони також можуть натрапити на сайт з азартними іграми. У той час, як більшість звичайних ігор є законними для використання дітьми, ігри на віртуальні гроші та азартні ігри на реальні гроші не є законними.

        Як розрізнити різні типи сайтів:

– Ігрові сайти, зазвичай пропонують ігри в карти, дошки, слова, аркадні іграшки або головоломки з автоматичним відстеженням та підрахунком балів. Ніяких грошей — ані віртуальних, ані реальних.

– Сайти з іграми на віртуальні гроші можуть включати сценарії, де люди виграють або програють якісь несправжні гроші.

– Сайти з азартними іграми зазвичай передбачають вигравання або програвання справжніх грошей. Батьки мають вирішити, які типи ігор або ігрових сайтів підходять для їхніх дітей. Проте вам слід пам’ятати, що азартні ігри досить часто можуть призвести до тяжких наслідків.

Що зробити, щоб уникнути важких наслідків азартних ігор дітей в Інтернеті:

 • Знати, які сайти відвідують діти й що вони роблять в он-лайні.
 • Встановити чіткі правила стосовно того, в які он-лайнові ігри можуть гратися ваші діти і те, що комп’ютери з Internet-доступом вони мають тримати у відкритій зоні, а не в їхній власній кімнаті.
 • Нагадати дітям про те, що азартні ігри в Інтернеті – не є добре (законодавство багатьох країн навіть забороняє дітям грати в азартні ігри).
 • Допоможіть Вашим дітям зрозуміти, що являють собою азартні ігри. Оператори он-лайнових ігор займаються цим бізнесом для отримання вигоди. І вони заробляють більше грошей, ніж виплачують.
 • Прослідкуйте, щоб Ваші діти завжди питали дозволу, перш ніж вони скористаються вашою кредитною карткою в он-лайні. Азартні ігри в он-лайні зазвичай потребують використання кредитної картки.
 • Поясніть, що азартні ігри в он-лайні викликають залежність. Люди можуть годинами гратися в такі ігри без відриву. Азартні ігри в ізольованому середовищі з використанням кредитної картки можуть призвести до ігрової залежності.

Щодо проведення Дня безпечного Інтернету (Лист МОНУ від 01.02.2011 № 1/9-59)