Навчально-виховний комплекс "дошкільний навчальний заклад-загальноосвітня школа І ступеня" №10

Зарахування дитини в 1-й клас. Що необхідно знати?

 Міністерством освіти і науки України надані роз’яснення щодо прийому дітей до перших класів у 2019 році.   Зокрема наказом Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2018 року №367 затверджено Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти (далі – Порядок  ), опубліковано лист-роз’яснення Міністерства освіти і науки  України від 08.05.2018 №1/9-252   «Щодо застосування окремих положень нового Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти» та лист від 05.04.2019 №1/9-227 «Щодо прийому дітей до перших класів у 2019 році».

Документи, необхідні для зарахування до 1 класу та початок їх прийому

Порядок містить вичерпний перелік документів, необхідних для зарахування до 1 класу, та конкретну дату закінчення їх прийому закладами загальної середньої освіти – 31 травня, однак не встановлює конкретну дату початку прийому таких документів, що визначається відповідними органами місцевого самоврядування. Згідно з пунктом 6 Порядку органам місцевого самоврядування та місцевим органам виконавчої влади рекомендовано щороку не пізніше ніж за один місяць до завершення прийому документів, необхідних для зарахування, визначати дату початку їх приймання.  

 

На виконання розпорядчих документів Міністерства освіти і науки України зарахування учнів у заклади освіти територіальної громади Вараської міської ради у 2019 році буде здійснюватися згідно території обслуговування, закріпленої за закладом освіти, визначеної рішенням виконавчого комітету Вараської міської ради №16 від 28.02.2019 «Про організацію обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів у територіальній громаді Вараської міської ради».

Наказом управління освіти виконавчого комітету Вараської міської ради від 10.04.2019 № 47 «Про прийом дітей до перших класів у заклади загальної середньої освіти територіальної громади Вараської міської ради на 2019-2020 навчальний рік» ( зі змінами, згідно наказу управління освіти від 17.04.2019 №51) встановлено терміни прийому документів для зарахування дітей до першого класу у закладах загальної середньої освіти територіальної громади Вараської міської ради на 2019-2020 навчальний рік : з 22 квітня по 31 травня 2019 року. Цим наказом встановлено орієнтовну кількість перших класів у закладах загальної середньої освіти територіальної громади Вараської міської ради на 2019-2020 навчальний рік:

– у Вараській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 – 5 класів, в тому числі один клас за науково-педагогічним проектом «Інтелект України»;

– у Вараській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №2 – 2 класи;

– у Вараській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №3 – 5 класів, в тому числі два класи на науково-педагогічним проектом «Інтелект України»;

– у Вараській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №4 – 4 класи;

– у Вараській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №5 – 3 класи;

– у закладі загальної середньої освіти с.Заболоття Вараської міської ради – 1 клас.

Формування мережі перших класів здійснюватиметься  з урахуванням освітніх потреб мешканців територіальної громади,  індивідуальних запитів дітей з особливими освітніми потребами у відповідності до  нормативної потужності закладу та вимог державних санітарних норм і правил.

Наповнюваність  у перших класах має бути не менше 25 учнів.

 

Для зарахування до І класу необхідно надати заяву про зарахування за зразком, встановленим Додатком 1 до Порядку. До такої заяви обов’язково має бути додано:

1) копію свідоцтва про народження дитини (під час подання копії пред’являється оригінал відповідного документа);

2) оригінал або копія медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о.

Оригінал або копія документа про попередньо здобуту освіту при зарахуванні до 1 класу не подається.

Міністерство освіти і науки України наголошує  на вичерпному характері переліку документів, визначених у пункті 4 розділу І Порядку, добровільності надання інших додаткових документів, зокрема необхідних для першочергового зарахування, і відповідно неприпустимості вимог з боку працівників закладів загальної середньої освіти щодо обов’язкового їх надання.

 

Визначення місця проживання дитини або одного з її батьків дляпершочергового зарахування

Відповідно до вищезазначених нормативних документів Міністерства освіти і науки України    першочергово до 1 класу зараховуються діти, місце проживання яких на території обслуговування закладу загальної середньої освіти підтверджене, тому для реалізації такого права потрібно обов’язково надати документи, що підтверджують місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування відповідного закладу.

При цьому, варто звернути увагу, що місце проживання дитини або її батьків (одного з її батьків) та місце реєстрації їхнього проживання не є тотожними поняттями, тому практика використання місця реєстрації як єдиного можливого підтвердження відповідного місця проживання є неприпустимим обмеженням права дитини на першочергове зарахування. Зазначене вище підтверджується, зокрема, абзацом другим статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», згідно з яким реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Для підтвердження інформації про місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування закладу загальної середньої освіти рекомендуємо використовувати перелік документів, визначений пунктом 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 р. № 684 (далі – Порядок ведення обліку), що урегульовує питання ведення відповідного реєстру дітей, у тому числі шляхом внесення до нього даних за письмовою заявою батьків (одного з батьків) дитини чи її законних представників. При цьому, для підтвердження інформації про місце проживання дитини має бути надано один з таких документів (за вибором особи, яка подає заяву):

  • паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні) одного з батьків дитини чи законних представників;
  • довідку про реєстрацію місця проживання особи (дитини або одного з її батьків чи законних представників) за формою згідно з додатком 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207;
  • довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за формою згідно з додатком до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб”;
  • документ, що засвідчує право власності на відповідне житло (свідоцтво про право власності, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договір купівлі-продажу житла тощо);
  • рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;
  • документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму/піднайму/оренди тощо), укладений між фізичними особами (що для цілей цього Порядку підтверджує місце проживання за умови його реєстрації відповідно до статті 158 Житлового кодексу Української РСР або нотаріального посвідчення відповідно до законодавства) чи між юридичною і фізичною особами, зокрема щодо користування кімнатою в гуртожитку;
  • довідку про проходження служби у військовій частині (за формою згідно з додатком 10 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207);
  • акт обстеження умов проживання (за формою згідно з додатком 9 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини”);
  • інший офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання дитини та/або одного з її батьків чи законних представників.

 

Докладну інформацію можна переглянути в Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти та офіційному роз’ясненні до нього за цим посиланням.

Управління освіти виконавчого комітету Вараської міської ради 

Джерело http://varashosvita.rv.ua/robota-z-batkivskoiu-hromadskistiu/item/1429-zarahuvannya-ditini-v-1-y-klas-scho-neobhidno-znatiss.html