Вараський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №10 Вараської міської ради

Домашні засоби в лікуванні дітей: за і проти

Більшість батьків хоча б раз використовували домашні засоби лікування дітей (відвари трав, інгаляції з ефірних масел тощо). Інтернет-сайти, форуми, книги й навчальні відео на тему застосування домашніх засобів у лікуванні свідчать, що багато батьків не тільки вірить у альтернативну медицину, а і є її прихильниками.

Але водночас Інтернет рясніє й історіями про те, що лікування домашніми засобами замість звернення у лікарню призводить до сумних наслідків. Тому між батьками не припиняються запеклі суперечки про те, чи безпечно лікувати дитину домашніми засобами без нагляду лікаря.

Щоб знайти відповідь на це питання, необхідно з’ясувати, коли дитину можна лікувати домашніми засобами і, що важливіше, коли такого робити категорично не слід. Погляньмо на цю проблему з точки зору традиційної медицини й натуропатії.

Традиційна медицина

Як традиційна медицина ставиться до лікування дітей домашніми або гомеопатичними засобами

Перше правило кожного лікаря, сформульоване ще Гіппократом, звучить так: «Не нашкодь». Воно стосується й використання домашніх і гомеопатичних засобів. Багато із них можуть мати певну користь для дитини. Якщо батьки впевнені, що той чи інший засіб не зашкодить дитині, то його можна застосовувати.

Однак трапляються й небезпечніші випадки. Іноді батьки вважають за краще використовувати не традиційні медикаменти, а неефективні гомеопатичні або домашні засоби, що призводять до подальшого розвитку хвороби. У такому разі батьки піддають дитину небезпеці.

Які симптоми можна лікувати домашніми засобами

Є багато симптомів і захворювань, що їх можна лікувати за допомогою домашніх засобів. Найпоширеніший із таких захворювань – застуда. Домашні засоби можуть полегшити симптоми застуди – кашель, нежить, чхання, біль у горлі. Також за допомогою цих засобів можна впоратися з підвищеною температурою. Батьки часто хвилюються, якщо в дитини висока температура, але вона є всього лиш реакцією організму на інфекцію. Домашні засоби можуть нормалізувати температуру, і дитина почуватиметься краще.

Також за допомогою домашніх засобів можна вилікувати блювоту або діарею (проте при цьому необхідно стежити, щоб дитина пила багато рідини), подолати головний біль або біль у животі в дитини.

За яких симптомів потрібно обов’язково звернутися до лікаря, а не намагатися лікувати дитину вдома

Якщо в дитини віком до 3-х місяців температура перевищує 38 °С, її не слід лікувати вдома. Висока температура може бути симптомом серйозної бактеріальної інфекції. Високу температуру, викликану сильним головним болем або спазмом шийних м’язів, також не лікують у домашніх умовах, оскільки вона може бути симптомом менінгіту. Батьки повинні звернутися до лікаря, якщо висока температура в дитини тримається понад 5 днів, якщо в неї ускладнене дихання й синіють губи. Діти, у яких була блювота або діарея і які не поповнили нестачу води в організмі, можуть страждати від зневоднення, тому їм знадобляться спеціальні лікарські препарати.

Найпоширеніші помилки батьків при лікуванні дитини вдома

Як стверджують педіатри, найпоширеніша помилка батьків при підвищеній температурі в дитини – це те, що вони дають їй недостатню кількість препаратів, які знижують температуру (наприклад, ібупрофен або тайленол). Дози таких ліків розраховуються залежно від ваги дитини. Діти зростають, відтак і дозування ліків має збільшуватися, але батьки залишають його без змін.

Інша поширена помилка – використання неправильних термометрів. Найточніший спосіб вимірювання температури тіла немовлят – це ректальний цифровий термометр.

Ще одна серйозна помилка батьків – те, що вони дають дитині протигрипозні препарати. Вони неефективні і можуть викликати в дітей серйозні побічні ефекти.

Народна медицина

Як народна медицина ставиться до лікування дітей домашніми засобами

Для здоров’я дітей насамперед важливим є правильний спосіб життя: правильне харчування, фізична активність, здоровий сон тощо. Такий спосіб життя допомагає дитині максимально розкрити свій потенціал. На досягнення цієї ж мети спрямована й гомеопатія. Гомеопатичні засоби стимулюють здатність організму самозцілюватися. Інакше кажучи, гомеопатія використовує природні здібності організму, що допомагають дитині стати здоровішою, а здоровий спосіб життя сприяє створенню оптимального середовища для здоров’я (тобто «виховує» здорові звички дитини). «Природа» + «виховання» – ідеальна формула, щоб забезпечити дитині здоров’я.

Які симптоми або хвороби дитини можна лікувати вдома, не піддаючи її небезпеці

Незначні синці та забої можна лікувати вдома, не звертаючись до лікаря. Також домашні медичні засоби допомагають при кашлі й застуді. Алергічний нежить можна вилікувати за допомогою ліків, які продаються без рецепта. Не звертаючись до лікаря, можна лікувати найпростіші вушні інфекції, тому що більшість із них має вірусну природу й організм зазвичай справляється з ними впродовж 2–3-х діб.

Які симптоми або хвороби не варто лікувати домашніми засобами, не проконсультувавшись із лікарем

Будь-який гострий стан (наприклад, високу температуру, галюцинації, спазм м’язів шиї, гостру блювоту або діарею, зневоднення, ускладнене дихання тощо) потрібно лікувати під керівництвом лікаря. Також необхідно звернутися по медичну допомогу в разі хронічних захворювань, наприклад, хронічних вушних захворювань, екземи, псоріазу, синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю, розладів аутистичного спектра, астми, аутоімунних захворювань тощо.

Якщо виникає загроза життю дитини (наприклад, при апендициті, менінгіті та інших станах), необхідно викликати «швидку допомогу» або самотужки терміново доставити дитину в лікарню. Насамперед завжди потрібно дотримуватися принципу «не нашкодь».

Джерело https://childdevelop.com.ua/articles/health/5772/