Нічка-чарівничка
заняття з грамоти у групі старшого дошкільного віку для дітей з важкими мовленнєвими порушеннями
відео заняття Ви зможете згодом переглянути у розділі ВІДЕО . Будьте з нами!
О. ЄВСОВИЧ , учитель-логопед
Корекційно – розвивальна мета:
– учити виконувати звуковий аналіз 5-и звукових слів ,визначати наголошений склад у слові;
– замінювати звуки на букви та читати викладене слово;
– продовжувати вчити виділяти заданий звук на початку, в середині та в кінці слова;
– вправляти у визначенні кількості складів у слові;
– розвивати навички побудови речення за коректурною схемою та без неї; уміння правильно називати кожне слово у реченні;
– закріпити знання дітей про речення, слово, букву, звук та його класифікацію (голосний, твердий приголосний, м’ який приголосний);
– добиватись у виробленні плавного видихуваного повітря , сили голосу;
– розвивати фонематичний слух ,дрібну та загальну моторику, увагу, уяву,зорову та слухову пам’ять, логічне мислення.
Виховна мета:
– виховувати інтерес до навчання грамоти;
– посидючість;
– уміння працювати в колективі та давати самооцінку собі.
Матеріал: ноутбук; казка-презентація; зоряне небо; зірки; чарівний альбом із завданнями; зірки на мовленнєве дихання та розвиток сили голосу; кружечки синього, червоного, зеленого кольору; робочі поля; фішки для позначення звуків; коректурні схеми для побудови речень; картинки-загадки для звукового аналізу слів; букви; будиночки для визначення місця звука у слові; демонстраційне сонце з промінцями; масажні кульки «Су-джок» ; світловий вогник; половинки букв.
Хід заняття:
Діти заходять у зал і вітаються до гостей.
Логопед: – Діти, чи знаєте ви ,що відбувається вночі?
–А яка нічка?
–А чи хочете ви побачити її?
– Чи може прийти ніч , коли світить сонце?
(Відповіді дітей)
– Тож давайте заховаємо промінці у сонечка (діти закручують промінчики).
– Поки ще нічка не прийшла,я вам розкажу цікаву казку.
( Презентація казки)
Високо над землею живуть зорі. Як тільки сонечко ховає свої промінці, вони спішать на землю бавити дітей казочками.
Однієї ночі зірки на небі не з явилися. Ніч почекала їх аж до світанку. « Щось сталося» – забідкалася вона.
А на землі дітки крутяться-вертяться: « Де зірочки? Чому сни чорно-білі? Куди вони поділися?
Наступного разу нічка взяла чарівну книгу , розгорнула її та почала читати.
Логопед: – А ви б хотіли побачити цю книгу? Ось вона. Але щоб взяти її в руки, нам потрібно здути зірки.
( Діти здувають , а логопед слідкує,щоб вдих був носом – а плавний видих ротом)
Логопед: – Казок у книзі немає, а є тільки зірки, які хочуть вернутися на небо . Ми зможемо їм допомогти, виконуючи завдання. Та спершу потренуємо наш голос та розімнемо пальчики.
Голосова вправа « Зірочки».
Масажні вправи з кульками « Су-джок».
ЗАВДАННЯ 1 «Запитання – відповідь»
– Із чого складається наша мова? ( Із речень).
– Із чого складаються речення? ( Із слів ).
– Які бувають слова? ( Довгі та короткі).
– Із чого складаються слова? ( Із звуків).
– Які бувають звуки? ( Голосні та приголосні).
– Які бувають приголосні звуки ( Тверді та м’ які).
Логопед: – Гарно відповідали. Зірочка вертається на небо. А ви сідайте за столи. Але уважно подивіться, знайдіть та прочитайте своє ім’ я, яке написане на столі.
ЗАВДАННЯ 2 «Покажи звук»
Логопед: – Я називаю звуки , а ви мені показуєте. Пригадуємо : червоний кружечок – голосний звук, синій – твердий приголосний , зелений – м’який приголосний звук.
( Діти працюють).
Логопед: – Наступна зірка вертається додому.
ЗАВДАННЯ 3 «Де живе звук у слові»
Логопед: – Поклали перед собою будиночки і пригадуємо , де може жити звук у слові ( на початку, в середині , в кінці). Починаємо працювати, будемо шукати звук « р» у словах : ракета , парта , мир , робот , зірка , сир , равлик , город , вир
Логопед: – Молодці , ще одна зірочка полетіла на небо.
Логопед: Щось ми втомилися . Подивіться, у нас в залі завівся жук – буквогриз. Він перегриз усі букви. Допоможете зібрати.
( Діти збирають та називають букви )
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
На вечірнім небі зірки розгулялись,
По стежині місячній до землі спускались.
Задивилась в воду зірочка одна.
І в озеро пірнула до самого дна.
Будемо і ми весело стрибати,
До зірок руками будем діставати.
Логопед: – Усі букви зібрали та правильно назвали. Лети , зірочко , додому.
ЗАВДАННЯ 4 «Розчаруй слово»
Логопед:- Хто в нас з’ являється на небі? ( Зірка). Ось це слово ми і викладемо. ( Діти виконують звуковий аналіз ).
Логопед:- Скільки у цьому слові усіх звуків?
– Скільки голосних?
– Твердих приголосних?
– М ‘яких приголосних звуків?
– Який по порядку стоїть голосний , твердий та м’ який приголосні звуки?
– Скільки складів ?
– На який склад падає наголос?
Логопед: – А тепер я хочу щоб ви розчарували картинку, прочитали це слово та виклали його із фішок.
( Самостійна робота дітей )
Логопед: Красива зірочка вертається теж на небо.
ЗАВДАННЯ 5 «Придумай та виклади речення».
Логопед: – У кожного з вас є схеми речень. Роздивіться уважно , придумайте та викладіть їх із смужок. Хто буде готовий – піднімайте руку.
( Діти працюють з коректурними схемами).
Логопед: – І остання зірка вертається до своїх подружок. А де ж наша Чарівна Нічка забарилася? Ви так гарно старалися , виконали усі завдання Чарівної книги та вернули зірочок на небо. Вам сподобалось працювати? А ось і наша гостя.
У зал заходить героїня – Чарівна Нічка. Разом із дітками засвічує зорі світловою кулею та запрошує дітей бавитися казками.
Завершення заняття.