Вараський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №10 Вараської міської ради

Уряд створив новий контролюючий орган для шкіл – Державну службу якості освіти

6 грудня Кабмін ухвалив рішення про створення Державної служби якості освіти, яка буде проводити аудит в школах.

Розповідаємо, як цей аудит буде реалізований, в який спосіб перевірятимуть вчителів, директорів та навіть батьків, і які наслідки може мати його негативний результат. Уважно прочитайте та покажіть знайомим освітянам!

В Україні буде створено Службу якості освіти, що проводитиме аудит шкіл кожні 10 років.

Що це таке?

На базі Державної інспекції навчальних закладів створюють Державну службу якості освіти. Вона проводитиме аудит шкіл — перевірятиме роботу директорів та вчителів.

А як зараз?

Зараз школи перевіряють місцеві управління освіти. Ці ж установи обирають директорів шкіл та формально призначають вчителів. Тобто фактично управління перевіряли свою ж роботу — власні рекомендації, норми та накази. Зараз Міносвіти бачить у цьому конфлікт інтересів.

Добре, а в чому різниця?

Створюється незалежна установа, яка жодним чином не буде втручатися в діяльність навчальних закладів. Лише один раз на десять років представники обласних відділів служби будуть проводити зовнішній аудит.

Слід розуміти, що це не є інспекцією. Це перевірка дотримання норм і стандартів. Під час аудиту «ревізори» будуть дивитися, чи оптимально та ефективно працює школа як механізм, даватимуть поради як покращити ці процеси.

Серед аудиторів будуть найкращі педагоги та управлінці. Вони оцінюватимуть, як директор приймає рішення, чи відповідають вони законодавству та передовим рекомендаціям, чи всі вчителі ознайомлені із системою оцінювання учнів, чи є чинна система прозорою.

Також в аудит буде включена оцінка батьків: наскільки для них навчальний процес і перебування в школі є комфортними та приємними.

Ого. Аж раз на 10 років?

Так, це звичний термін для освітян. Зараз перевірки також відбуваються раз на 10 років.

Аудит можна провести і позачергово на вимогу місцевої влади чи наглядової або педагогічної ради школи. Останній пункт дуже важливий, адже з’являється інструмент впливу вчителів на політику навчального закладу.

Що це означає для шкіл?

Будуть розроблені стандарти та норми, затверджені найкращі практики управління й організації навчального процесу. Школи знатимуть, на що їм треба орієнтуватися в системі підвищення кваліфікації педагогів, управлінських рішеннях, організації навчального процесу.

Ок. Пройшов аудит. І що далі?

Після проведення аудиту надається висновок про якість освітньої діяльності навчального закладу, його внутрішню систему забезпечення якості освіти, а також рекомендації щодо вдосконалення діяльності школи.

Результати аудиту оприлюднюються на сайтах: закладу освіти (якщо такий є), засновника (крім засновника приватного закладу освіти) та органу, що здійснив аудит.

А якщо ми отримали негативний результат, що буде?

Якщо аудит виявив невідповідність діяльності закладу законодавству, надається строк для усунення порушень. Тривалість визначається в кожному випадку індивідуально. Після закінчення визначеного строку проводиться перевірка результатів усунення порушень. У разі негативних результатів такої перевірки засновнику закладу освіти можуть бути надані рекомендації щодо зміни керівника школи або навіть її закриття чи реорганізації.

У Міністерстві освіти, коментуючи створення нового контролюючого органу, зазначають, що інституційний аудит буде єдиним плановим заходом державного нагляду щодо шкіл.

Передбачається, що аудит має проводитись раз на десять років з метою оцінки якості освітньої діяльності закладу освіти, вироблення рекомендацій щодо її вдосконалення, а також приведення освітнього та управлінського процесів у відповідність до вимог законодавства та ліцензійних умов.

За словами міністра освіти Лілії Гриневич, держслужба якості має стати ідеологічно новою структурою.

«Основним завданням інституційного аудиту є не «покарання винних», а допомога закладу, керівництву, вчителям у підвищенні якості їх діяльності та якості результатів навчання учнів. Отже, державний нагляд має перетворитись на інструмент забезпечення якості та єдності державної політики в сфері загальної середньої освіти», – зазначила міністр.

Разом з тим, вона повідомила, що законом передбачено, що служба отримує повноваження звертатись до судів з позовами про зобов’язання органів місцевого самоврядування, місцевих органів управління освітою усунути порушення та виконати вимоги законодавства в сфері освіти.

«Це має суттєво доповнити механізми забезпечення законності в управлінні школами і захисту їх інтересів», – запевнила Гриневич.

Джерела

До шкіл прийдуть «ревізори»: до чого готуватися директорам та вчителям

http://osvita.ua/school/reform/58479/