Вараський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №10 Вараської міської ради

Сімейна вечеря покращує поведінку дітей

За останні 20 років багато досліджень підтвердили, що батьки інтуїтивно знали протягом багатьох років: спільний прийом їжі, коли за столом збираються всі члени родини, корисний для духу, розуму й тіла дитини. І особливо підліткового віку, адже в цей час дитина часто переживає стрес і проблеми в спілкуванні.

Дослідження показують, що спільні трапези знижують схильність дитини до вживання наркотичних речовин, розладів харчової поведінки й депресії, підвищують успішність і самооцінку. Розмови за столом розвивають словниковий запас маленьких дітей навіть більше, ніж читання на ніч. Крім того, діти, які регулярно приймають їжу разом з родиною, формують звички здорового харчування, а у майбутньому менш схильні до ожиріння.

Створюючи сімейну традицію вечеряти разом, візьміть до уваги наступні рекомендації.

Порада № 1. Не обов’язково вечеряти разом щодня

Щоб відчути всі переваги, вам не обов’язково вечеряти всією сім’єю щодня. Це може бути сніданок у вихідний день, невеликий перекус увечері тощо. Немає конкретного правила, скільки разів на тиждень потрібно вечеряти всією сім’єю. Головне – створити традицію збиратися разом, приймати їжу, спілкуватися й ділитися один з одним важливими думками, враженнями.

Порада № 2. Розважайтеся з їжею

Оскільки в наші дні найбільш популярні комп’ютерні ігри, дорослі й діти втрачають можливість гратися з реальними предметами – відчувати їх форму, запах, проводити з ними якісь маніпуляції. Тому під час вечері не пропустіть можливості розважитися разом з дітьми. Приготування їжі подразнює наш нюх і дотик. Готуйте їжу разом з дітьми. Створюйте картини з інгредієнтів для салату. Розвивайте нюх і смак дитини: запропонуйте їй вгадувати продукти на смак, додавайте в їжу нові спеції.

Порада № 3. Спільний прийом їжі  це здійсненне завдання

Незважаючи на щільний графік батьків і дітей, збиратися всією сім’єю за вечерею – цілком здійсненне завдання. Це може зайняти всього годину (півгодини потрібно на приготування їжі, півгодини – на її прийом). Якби ми проводили з сім’єю більшу частину свого часу, виконуючи разом різноманітну роботу, можливо, у сімейних вечерях не було б необхідності. Але в сучасних умовах вечір – дуже вдалий час для спілкування з родиною. Коли діти відчувають близький зв’язок з батьками, навколишній світ здається їм безпечнішим.

Порада № 4. Пробуйте щось нове, розкривайте свої таланти

Сімейна вечеря – це чудова можливість спробувати щось нове. Вона чимось нагадує імпровізовану театральну постановку. Сім’я збирається разом щовечора, і щовечора можна пробувати нові способи взаємодії один з одним. Або поведінка одного члена сім’ї може викликати реакцію інших. Наприклад, можна домовитися про те, щоб за вечерею не висловлювати ніяких негативних коментарів, і подивитися, що станеться. Або підлітку можна запропонувати приготувати вечерю для всієї родини чи вибрати музичний супровід для вечері.

Порада № 5. Розповідайте дітям історію родини

Сімейна вечеря – кращий привід для того, щоб розповідати історії. Діти, які знають історію своєї сім’ї, більш життєздатні та впевнені в собі. Найбільше враження справляють повчальні історії зі щасливим кінцем, з яких дитина може засвоїти урок. Вони допомагають нам зрозуміти світ, а дитині – відчути приналежність до чогось більшого, ніж вона сама. Розповідайте історії зі свого дитинства, з дитинства інших дорослих членів вашої сім’ї. Розкажіть історії про своє перше кохання, про першу роботу, про те, як ви вибирали імена дітям, про те, які у вас у дитинстві були домашні тварини.

Порада № 6. Спілкуйтеся з дитиною

Розмови за вечерею – чудова мовна практика для дитини й молодшого віку, і підлітка, адже ми можемо довго розмовляти на будь-яку тему, коментувати й пояснювати. Ставте дитині нестандартні питання. Наприклад, замість того, щоб запитати, як пройшов її день, попросіть назвати найприємніше й найнеприємніше враження за день. Потім запропонуйте їй подумати, чого б вона хотіла від завтрашнього дня.

Порада № 7. Сімейні вечері корисні й для вас

Сімейні традиції, які урізноманітнюють наше швидкоплинне й неконтрольоване життя, корисні не тільки для дітей, а й для нас. Ми відчуваємо себе комфортніше, якщо знаємо, що в нашому житті є щось стабільне.

Отже, візьміть за правило вечеряти всією сім’єю. Сімейна вечеря – це щось більше, ніж просто прийом їжі – це ще й спілкування, і веселі історії. Вам знадобиться лише година, щоб створити комфортний простір для розмов і веселощів.

Джерело https://childdevelop.com.ua/articles/psychology/4871/