Вараський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №10 Вараської міської ради

Які зміни щодо повноважень батьківських комітетів в освіті очікуються в Україні?

Днями поширювалася інформація про те, що у закладах освіти по всій Україні скасовують батьківські комітети. Втім, як повідомляється на сайті Міністерства освіти України, МОН не скасувало і не може скасувати  батьківські комітети, проте планує через закон змінити правила їх створення та взаємодії з закладом освіти. Зокрема, у повідомленні йдеться:

МОН у межах своїх законних повноважень не мало і не має стосунку до створення чи не створення в закладах загальної середньої освіти органів батьківського самоврядування (батьківських комітетів). Відповідне роз’яснення надається прес-службою МОН у зв’язку з поширенням низки публікацій про нібито скасування Міністерством батьківських комітетів.

Накази, що втратили чинність (№ 440 та 205), були складовою «старого» законодавства та за своєю правовою природою мали рекомендаційний характер і не містили жодних загальнообов’язкових норм. До того ж, повноважень у Міністерства на врегулювання питань діяльності (прав чи обов’язків) батьківського чи учнівського самоврядування немає.

Закон України «Про освіту» однозначно визначає наявність органу батьківського самоврядування як одного з органів управління закладом. Враховуючи, що вказаний Закон є рамковим і стосується всіх складників освіти, необхідна імплементація його положень. Зокрема, у новому Законі «Про загальну середню освіту» буде деталізовано порядок створення органу батьківського самоврядування та його відносин і взаємодії зі школою та її засновником (місцевими органами самоврядування). Міністерство вже працює над написанням відповідного Закону та планує подати його на розгляд Верховної Ради цього року.

Однак сьогодні рішення про створення батьківських та/або учнівських комітетів (як органів управління закладом) все ще приймає сам заклад на загальних зборах (конференції) трудового колективу. Через це  наявність (відсутність) відповідних органів не залежить від бажання батьків або здобувачів освіти. Саме це має змінити новий Закон «Про загальну середню освіту».

Тобто, комітети будуть, але буде змінено їх повноваження та функції. МОН планує все зробити згідно з нововведеним Законом про освіту.

Джерело http://esfil.com.ua/education/chi-budut-u-shkolakh-rivnenshhini-batkiv/