Вараський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №10 Вараської міської ради

Як врятуватися від спеки

Літня спека завдає дискомфорту, виснажує і може нашкодити здоров’ю. Як «не закипіти» в спекотні дні, перебуваючи вдома, в офісі, в транспорті, на вулиці?

Перегрівання призводить до теплових і сонячних ударів, зневоднень, загострень хронічних захворювань і може вивести з ладу будь-кого, незалежно від віку та стану здоров’я.

Пропонуємо вам взяти на озброєння прості поради, які допоможуть адаптуватися до аномальних проявів літа, зберегти сили для повсякденних справ і, головне, не погіршити здоров’я в спекотні дні.

Як одягатися в спеку

У спекотну погоду на вас має бути якомога менше одягу. Віддавайте перевагу легкому одягу з натуральної бавовни. Бажано, щоб він був світлих тонів, вільного крою. Такий одяг вбирає вологу, не прилипає до тіла, якщо ви спітніли, пропускає повітря. Відмовтеся від нарядів із блискітками та стразами – вони притягують сонячні промені. Нижня білизна теж не повинна  бути тугою або містити синтетику.

Виходячи на вулицю, одягайте на голову панамку, капелюх або косинку. Добре, якщо головний убір має широкі поля. Відмінний варіант взуття в спеку – в’єтнамки або сандалі на низькій підошві. Але тривале носіння взуття на плоскій підошві може викликати плоскостопість. Взуття теж повинно бути зручним, адже в спеку ноги нерідко набрякають.

На вулиці носіть сонцезахисні окуляри.

Що пити і їсти в спеку

Як згадувалося вище, в спеку високий ризик зневоднення. Тому важливо стежити за своїм питним режимом. Однозначної відповіді на запитання, скільки рідини треба пити влітку, немає. Орієнтуйтеся на потреби свого організму.

Кращим напоєм для поповнення запасів рідини є чиста прохолодна вода. На відміну від інших, вона не містить зайвого цукру і барвників. Добре втамовують спрагу гарячий зелений чай, компоти, морси.

Відмовтеся від алкоголю в спеку – він створює додаткове навантаження на серце. Пиво та  напої з кофеїном  сприяють зневодненню.

У спеку намагайтеся скоротити кількість солі, солоних продуктів, консервів, прянощів, смаженої їжі, м’яса і жирів, борошняного та солодкого. Віддавайте перевагу овочам і фруктам. Їжте невеликими порціями і частіше, страви не повинні бути гарячими.

Як врятуватися від спеки вдома

Якщо у вас вдома є кондиціонер, спека вам не страшна. Якщо його немає, забезпечте циркуляцію повітря в приміщенні за допомогою вентилятора.

Ввечері та вночі залишайте вікна або кватирки відчиненими. Щоб за день приміщення не нагрівалося, використовуйте щільні штори або жалюзі. Бажано, щоб внутрішні двері в будинку були відкриті – так повітря циркулюватиме з кімнати в кімнату.

Зверніть увагу, що працюючі електричні прилади та апаратура, а також плита та освітлювальні лампи нагрівають приміщення. Використовуйте їх тільки по мірі необхідності.

Хороший спосіб охолодити приміщення – зволожити повітря в ньому. Це можна зробити, поставивши в кімнатах ємності з водою, зволоживши на ніч килими, гардини (за допомогою пульверизатора). Також можна вивісити в приміщеннях змочені водою рушники.

Намагайтеся обполіскуватися під теплою водою якнайчастіше (мило чи інші засоби не треба часто використовувати). Допомагають також і ванни для ніг.

Як вижити у спеку в офісі без кондиціонера

Щоб доїхати до роботи і «не зваритися» дорогою, візьміть із собою пляшку прохолодної води і пийте потроху. В задушливому транспорті може згодитися віяло.

У більшості людей немає можливості прийняти душ на роботі, але завжди можна охолонути, періодично змочуючи зап’ястя і руки до ліктів холодною водою. У період літньої спеки жінкам варто зменшити використання косметики і парфумів до мінімуму, щоб не заважати шкірі дихати.

По можливості, в спекотні дні не виходьте на вулицю з 11.00 до 18.00. В цей час небезпечна не тільки висока температура повітря, а й активність сонця.

Перед тим, як вийти на вулицю, прийміть прохолодний душ. Можна трохи окропити одяг водою із пульверизатора.

Рекомендується носити з собою вологі серветки, щоб освіжити шкіру та видалити з неї пил. Допоможе освіжитися і розбризкування термальної води. Якщо ви перебуваєте на вулиці в спеку, намагайтеся бути в тіні. На деякий час можна сховатися від спеки в установах, де є охолоджувальні системи повітря (торгові центри, магазини, кінотеатри).

Перші ознаки перегріву і зневоднення – загальна слабкість, запаморочення, головний біль, апатія, втрата апетиту, нудота, безсоння, знижена фізична активність. Якщо ви помітили в себе такі симптоми, краще якомога швидше звернутися до лікаря.