Вараський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №10 Вараської міської ради

Дитячий травматизм: як надати дошкільнику першу допомогу

Як стверджують медики, один із головних чинників дитячої смерті та інвалідності – травматизм. Найчастіше травми отримують внаслідок падіння, опіків, автомобільних катастроф та утоплення. Наслідки багатьох травм були б менш серйозними, якби батьки знали, що слід робити в таких випадках.

Перша допомога при опіках

Якщо одяг дитини загорівся, її трібно швидко загорнути в ковдру або покачати по землі, щоб загасити полум’я. Місце опіку одразу слід охолодити великою кількістю чистої холодної води. У жодному разі не прикладайте до рани нічого, застосовуйте лише промивання холодною водою. Не можна також самостійно видаляти шматочки одягу чи інші сторонні предмети, які прилипли до враженого місця.

Перша допомога при ураженні електричним струмом

Якщо дитина була вражена електричним струмом або отримала опіки від нього, спершу треба вимкнути джерело струму і тільки після цього можна доторкнутися до неї. Непритомного малюка необхідно тримати в теплі і негайно звернутися за медичною допомогою.

Перша допомога при утопленні

Діти можуть втопитися менш, ніж за 2 хвилини у невеликій кількості води, тому їх не можна залишати ні на хвилину без нагляду у воді чи поблизу води.

Якщо дитині важко дихати або вона зовсім не дихає, її слід покласти на спину рівно, трохи піднявши голову. Наступний крок – закривши ніздрі, вдихати потерпілому повітря у рот (дмухати треба сильно, щоб груди дитини підіймалися). Потім порахувати до трьох і повторити процедуру. Продовжувати треба, доки дитина не почне дихати.

Перша допомога при порізах та ранах

Коли ушкодження невелике, обережно промийте рану чистою (якщо є змога, кип’яченою охолодженою) водою. Висушіть шкіру навколо рани. Закрийте рану чистою марлею та накладіть пов’язку.

Якщо в рані застряг шматочок скла чи іншого предмета, не треба намагатися самостійно його видалити, бо це може спровокувати кровотечу.

 

 

Як запобігти травмам

1. Ніколи не залишайте дітей без належного нагляду.

2. Переконайтесь, що домашнє середовище безпечне для дитини (меблі, розетки, іграшки – якісні та підібрані відповідно віку, домашні тварини тощо). Проаналізуйте з іншими членами родини, як зробити усе безпечним (наприклад, взимку – місцезнаходження обігрівачів в небезпечній близькості до ліжечка дитини тощо).

3. Оберігайте малюків від вогнищ, плит, ламп та електричних приладів. Сірники мають бути недоступними дітям. Забезпечте неможливість контакту дитини із електричними розетками, ввімкненими прасками, портативними нагрівачами, тостерами, кухонною плиткою тощо.

4. На кухні ємності із гарячими стравами чи напоями мають бути недосяжними для дітей (наприклад, повертайте чайники на плитці ручками досередини). Ніколи не тримайте на руках дитину, коли п’єте гарячі напої. Завжди перевіряйте температуру води або напою перед тим, як дати дитині пити або скупати її. Майте за правило, спочатку відкручувати кран із холодною, і лише потім – із гарячою водою. У ванні не залишайте дитину саму.

5. Дитина не має перебувати під прямими сонячними променями, в спекотну погоду дитина має постійно мати можливість досхочу пити.

6. Ножі, ножиці, гострі та колючі предмети, розбите скло можуть стати причиною серйозних травм. Їх треба тримати подалі від дітей.

7. Діти дуже рухливі, тож аби уникнути падіння, виходи до східців, балконів, дахів, вікон необхідно закривати.

8. Малюки все тягнуть до рота, тому дрібні предмети краще надійно заховайте, щоб дитина їх не проковтнула або не подавилася. Іграшки мають відповідати віку дитини.

9. Отруйні речовини, ліки, відбілювачі, кислоти, побутові хімічні речовини та пальне не зберігайте в пляшках для харчових продуктів, а лише в спеціальних позначених контейнерах, в окремих приміщеннях і подалі від малюків.

10. Більшість лікарських засобів сьогодні випускають із безпечними для дітей ковпачками, але будь-які ліки слід зберігати в недоступному для дітей місці, найкраще – замкненому. Вживання лише однієї цілком безпечної для дорослого пігулки може бути смертельним для дитини. Гриби не є корисною їжею для дітей – не давайте їх дітям. Застосовуйте для пиття воду лише із безпечних джерел.

Залишити відповідь